12/2015: Jäsenvierailu Laiturin Kamppi-näyttelyyn 17.12.2015

Jäsenvierailu Laiturin Kamppi-näyttelyyn 17.12.2015

Suomen Kaupunkitutkimuksen Seura järjestää jäsenilleen opastetun kierroksen Helsingin kaupunkisuunnitteluviraston näyttelytila Laiturissa (Narinkka 2, Helsinki) esillä olevaan näyttelyyn Kamppi – IV kaupunginosa.

Vierailun ajankohta on 17.12.2015 klo 17, ja oppaana toimii Helsingin Tietokeskuksen erikoistutkija Martti Helminen. Kierros kestää noin 45 minuuttia.

Näyttelyn nimi Kamppi – IV kaupunginosa viittaa siihen, että vanhin kaupunginosan sai numeronsa ensin ja seuraavat sitä mukaan kun niitä alettiin kaavoittaa ja rakentaa. Näyttelyssä esitellään Kampin kaupunginosa Baanalta Bulevardille ja luodaan katsaus alueen rakennuksiin, historiaan ja tulevaisuuden suunnitelmiin.

Lisätietoja näyttelystä: http://laituri.hel.fi/nayttelyt/127

Tapahtuma on avoin Suomen Kaupunkitutkimuksen Seuran jäsenille, eikä ennakkoilmoittautumisia vaadita.

Tervetuloa mukaan!