Tervetuloa Suomen Kaupunkitutkimuksen Seuran vuosikokoukseen 23.4.2021 klo 15.15

Vuoden 2021 vuosikokous järjestetään etäkokouksena perjantaina 23.4.2021 klo 15.15 alkaen. Kokouksessa käsitellään vuoden 2020 tilinpäätös ja toimintakertomus, vuoden 2021 toimintasuunnitelma ja valitaan hallitus vuodelle 2021.

Kevätkokous järjestetään Covid-19-epidemian jatkumisen ja fyysisten kokousten osallistujarajoitusten takia etäkokouksena Zoom-järjestelmällä. Esityslista, liitteet ja ohjeet kokoukseen osallistumisesta lähetetään sähköpostilla kokoukseen osallistujalle heti ilmoittautumisen jälkeen. Linkki Zoom-järjestelmään toimitetaan esityslistassa.

Ilmoittautumiset 21.4. mennessä

Kokoukseen osallistuminen edellyttää etukäteen ilmoittautumista. Ilmoittautua voi sähköpostilla SKTS:n sihteerille skts(at)kaupunkitutkimuksenseura.fi viimeistään 21.4.2021.

Vuosikokousohjelma: Humanistinen kaupunkitutkimus -kirjan julkistamistilaisuus ja paneelikeskustelu

Suomen Kaupunkitutkimuksen Seuran vuosikokouksen ohjelmana on seuran jäsenten toimittaman kirjan Humanistinen kaupunkitutkimus julkistamistilaisuus ja paneelikeskustelu. Vastapainon kustantama artikkelikokoelma julkaistaan Kaupunkitutkimuksen päivien jatkoilla perjantaina 23.4. klo 14-15.15 (http://www.kaupunkitutkimuksenpaivat.net/ohjelma-2020/). Paneelissa keskustelemassa kaupunkien tutkimisesta humanistisin menetelmin ovat mukana dosentti Tiina Männistö-Funk (Turun yliopisto), apulaisprofessori Panu Savolainen (Aalto-yliopisto), FT Väinö Syrjälä (Södertörns högskola) sekä yliopistonlehtori Jani Vuolteenaho (Helsingin yliopisto). Keskustelun vetäjänä toimii kirjan toimittaja, yliopistonlehtori Tanja Vahtikari (Tampereen yliopisto). Vastapainon tervehdys: Tommi Wallenius. Tilaisuus on kaikille avoin. Tervetuloa!

Kaupunkitutkimuksen päivien ja paneelikeskustelun osallistujat saavat Vastapainon verkkokaupasta https://vastapaino.fi/sivu/tuote/humanistinen-kaupunkitutkimus/2790975 Humanistinen kaupunkitutkimus -kirjan 25 % alennuksella aikavälillä 21.4.–26.4. käyttämällä koodia KAUPUNKI. Linkki tapahtumaan: https://tuni.zoom.us/j/62842592414?pwd=MkpSODR2OEY0R2VGMk4wdlM4Vm50UT09

Kevätkokoukseen osallistuminen fyysisessä kokouspaikassa

Väliaikaiset poikkeamislait (290/2020, 677/2020) mahdollistavat yhdistyksen vuosikokouksen järjestämisen etäyhteydellä, mutta eivät mahdollista kokouksen järjestämistä ainoastaan etäkokouksena. Yhdistyksen vuosikokoukselle on siis nimettävä fyysinen kokouspaikka. Suomen Kaupunkitutkimuksen Seuran vuosikokouksen 2021 fyysinen kokouspaikka on seuran nykyisen puheenjohtajan koti, osoite Soraharjuntie 10A, 00950 Helsinki. Kokoukseen saa osallistua fyysisessä kokouspaikassa, jos osallistuja ei pysty perustellusta syystä osallistumaan etäkokoukseen. Tämä tulee ilmoittaa hyvissä ajoin etukäteen seuran puheenjohtajalle. Mahdolliset liikkumisrajoitukset sallivat yksityisen yhteisön toimielimen (hallitus) kokoukseen osallistumisen, mutta niissä ei mainita yhteisön vuosikokousta. Mikäli osallistuja haluaa osallistua kokoukseen puheenjohtajan kotona, tulee kokouspaikassa käyttää kasvomaskia, pitää turvavälit asukkaisiin ja muistaa, ettei kokoukseen voi osallistua, mikäli kokee pieniäkään flunssan oireita. Vastuu mahdollisten liikkumisrajoitusten mahdollisesta rikkomisesta on kokoukseen osallistujalla. Suomen Kaupunkitutkimuksen Seura ei suosittele jäseniään osallistumaan vuosikokoukseen puheenjohtajan kotona.

Lisätietoja kokousjärjestelyistä saa Suomen Kaupunkitutkimuksen Seuran puheenjohtajalta Aura Kivilaaksolta, sähköposti aura.kivilaakso(at)gmail.com, puhelinnumero 040 512 0061.