03/2007: Keskustelutilaisuus: Suojellaan lähiö – mutta mitä siitä seuraa?

Seuran vuosikokous järjestetään 14.3.2007 klo 16.30 Helsingin yliopiston taidehistorian oppiaineen tiloissa auditoriossa XVI (päärakennus, Senaatintorin puoli, ylin kerros). Kokouksen jälkeen järjestetään klo 17.15 keskustelutilaisuus.

Suojellaan lähiö – mutta mitä siitä seuraa?
Keskustelua kaupungista

Kaupunkisuojelu ymmärretään nykyään tärkeäksi kaupunkien kehittämisen tavaksi: Helsingin empirekorttelit tai Vanha Porvoo antavat kaupungeille identiteetin. Modernit lähiöt kuten Tapiola ja Pihlajamäki herättävät toisenlaisia kysymyksiä. Mitä niiden suojelu tarkoittaa ja mitä yhteiskunnallisia ja sosiaalisia vaikutuksia sillä voi olla? Katso myös Kaupunkitutkimuskolumni ”Muistan Venetsian”

Ohjelma

16.30 Seuran yleiskokous
17.00 Kahvitarjoilu
17.15 Keskustelutilaisuus
Pyydetyt puheenvuorot:

TkL Tommi Lindh
Museovirasto
Kaupunkien rakennusperintö on periaatteessa jo suojeltu maankäyttö- ja rakennuslailla – käytännöt vain puuttuvat

VM Rikhard Manninen
Helsingin kaupunkisuunnitteluvirasto
Voiko muutosta suojella?

Kommentti

FM Tanja Vahtikari
Tampereen yliopisto
Suojelulistaus aluetta muovaavana merkityksenantona

Keskustelu

puheenjohtajana Anja Kervanto Nevanlinna

Tervetuloa!

Lisätietoja: anja.nevanlinna(at)helsinki.fi, samu.nystrom(at)helsinki.fi